Alergolog w Poznaniu NFZ

Poradnia alergologiczna Zdrowa Rodzina

Alergolog na NFZ w Poznaniu? Specjalistów tej profesji znajdziesz w naszej Przychodni Lekarzy Rodzinnych Zdrowa Rodzina. Co ważne oferujemy wizyty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Przypominamy przy tym, że aby skorzystać z porady lekarza alergologa, należy posiadać odpowiednie skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego lub innego specjalistę.

Alergolog Poznań

Alergie w mniejszym lub większym stopniu dotykają bardzo dużą część populacji świata. Mają też spory wpływ na jakość życia, a w wielu przypadkach mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wywołane kontaktem z alergenami reakcje uczuleniowe mogą mieć różny charakter – poczynając od zaczerwienienia, kataru czy pokrzywki, a kończąc na zagrażającym życiu wstrząsie anafilaktycznym. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio diagnozować zagrożenia, a później unikać kontaktu z substancjami mogącymi wywoływać ciężkie reakcje. Najpopularniejsze alergeny to:

  • Orzeszki ziemne (arachidowe),
  • białka mleka krowiego,
  • białka jaja,
  • ryby
  • Orzeszki ziemne (arachidowe),
  • białka mleka krowiego,
  • białka jaja,
  • ryby

Lista potencjalnych alergenów jest oczywiście dużo dłuższa. Przyczyną reakcji mogą być też niektóre metale, substancje chemiczne, użądlenia owadów czy owoce i warzywa.

Potrzebujesz recepty lub skierowania?

Lekarz alergolog w Poznaniu na NFZ:

Wiktor Soroko

Wiktor Soroko

Dr n. med.

Specjalista Alergologii, Dermatologii i Wenerologii

Alergolog dziecięcy Poznań

Szczególnie duże natężenie problemów alergicznych często występuje u dzieci i młodzieży. Co więcej, to właśnie najmłodsi często muszą mierzyć się z poważnymi medycznymi alergii. Wynika to z szeregu przyczyn – takich jak np. brak wiedzy o alergenach, na które uczulone jest dziecko czy zrozumiałej niepełnej świadomości zagrożenia. Dlatego bardzo ważne jest, by nasza pociecha została otoczona opieką alergologa dziecięcego już w przypadku pojawienia się pierwszych objawów alergii. Pozwoli to na wykonanie odpowiednich badań oraz zapisanie leków łagodzących reakcje organizmu. Lekarz alergolog dziecięcy poinformuje też rodziców o dalszych krokach oraz sposobach unikania zagrożeń.
W tym miejscu warto też podkreślić, że wiele alergii ma charakter chorób wieku dziecięcego i samoistnie ustępuje o kilku latach.

Alergolog Poznań

Lekarz alergolog jest specjalistą zajmującym się całościowym leczeniem pacjentów z alergiami. Co ważne, obejmuje to nie tylko diagnozowanie i leczenie objawów, ale także identyfikację i unikanie alergenów, które powodują alergię. Dobry lekarz alergolog monitoruje również pacjentów i dostosowuje postępowanie do stanu zdrowia.
Mówiąc o alergiach, warto też podkreślić, że istnieje ich wiele rodzajów. Dlatego często poszczególni lekarze specjalizują się np., w alergiach pokarmowych, skórnych czy wziewnych. Alergolodzy często współpracują z innymi specjalistami, takimi jak pulmonolodzy, dermatolodzy czy pediatrzy. Często też sami mają co najmniej dwie specjalizacje. Jest to niezbędne dla zapewniania pacjentom kompleksową opieki. Ważne jest, aby pacjent z alergią był pod opieką specjalisty alergologa, ponieważ wiele objawów
alergii może przypominać objawy innych chorób, a tylko specjalista jest w stanie postawić prawidłową diagnozę i zalecić skuteczne leczenie objawowe. Co warte podkreślenia, alergie są schorzeniami, których w zasadzie nie da się wyleczyć, gdyż są one reakcją organizmu na konkretne substancje. Dlatego też jedynym sposobem na uniknięcie
problemów jest ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie alergenu z otoczenia. Dlatego w tym przypadku leczymy jedynie objawy alergii. Z drugiej jednak strony często z wiekiem następuje wyciszenie lub całkowite ustanie objawów. Formą leczenia są też terapie mające za zadanie uodpornić organizm na niewielkie ilości alergenu, aby zapobiec najbardziej niebezpiecznym dla zdrowia wstrząsom anafilaktycznym.

Uwolnij się od alergii!